Pensjonat w górach - czy ta inwestycja się opłaca?

Przede wszystkim, żeby zostać skromnym hotelarzem, trzeba mieć co najmniej 1 milion złotych. Przede wszystkim warto wybierać obiekty oferujące rozmaite usługi, a rentowność inwestycji może wynieść 6–7 proc. w skali roku. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, czy inwestycja w pensjonat się opłaca. Przeczytaj go koniecznie!

Inwestycja w pensjonat - od czego zacząć?
Przede wszystkim własny pensjonat, hotel lub restauracja to biznes, o którym marzy wiele osób zmęczonych pracą w mieście. Dlatego istnieje rynek kupna-sprzedaży tego typu obiektów, jest on jednak mało płynny. Otóż aby rozpocząć skromną działalność hotelową, trzeba mieć co najmniej 1 mln zł. Ponadto budowa lub zakup sporego hotelu może oczywiście pochłonąć nawet dziesiątki milionów złotych. Na pewno osoba, która rozważa rozpoczęcie takiej działalności, ma do wyboru dwa rozwiązania - może kupić ziemię, uzyskać niezbędne pozwolenia, nadzorować budowę obiektu, a potem zająć się organizacją jego pracy. Natomiast drugi wariant to zakup gotowego budynku. Cóż, pierwsze rozwiązanie jest co prawda bardziej ryzykowne, ale wiąże się też z wyższą potencjalną rentownością. Za to kupno gotowego pensjonatu może nam ułatwić zadanie, wtedy bowiem stopę zwrotu możemy szacować na podstawie dotychczasowej działalności obiektu.

Liczy się pomysł
Generalnie najtaniej jest w małych miejscowościach, poza szlakami turystycznymi na Mazurach czy w Bieszczadach. Pamiętajmy też za pokój dostaniemy tam najmniej, bo kilkadziesiąt złotych. Ale takie miejsca w dobie internetu mogą być jednak warte rozważenia. Liczą się pomysł i inwencja, a nie tylko pieniądze – jak każdy biznes, tak i prowadzenie pensjonatu czy hotelu wymaga nie tylko zapału, ale też doświadczenia i umiejętności. Zakup bądź budowa pensjonatu może być bardzo rentowną inwestycją, jednak jej opłacalność zależy przede wszystkim od umiejętności prowadzenia przez właściciela takiego biznesu. Dobra lokalizacja nieruchomości, choć bardzo istotna, na dzisiejszym rynku hotelarskim to za mało - turyści mają bowiem do wyboru wiele obiektów. Warto pod uwagę brać nieruchomości wyróżniające się standardem, wyposażeniem (basen, zaplecze rekreacyjne) czy oferowanymi usługami (zabiegi spa, rehabilitacja, imprezy integracyjne).

Ważny jest wiek budynku
Podstawowymi kryteriami, jakie trzeba wziąć pod uwagę przy inwestycji w pensjonat, są możliwe do osiągnięcia czynsze i obłożenie obiektu. Zwykle stawki najmu w miarę łatwo oszacować, robiąc na własne potrzeby badanie rynku, choćby poprzez internet. Jednak dane na temat obłożenia obiektów zdobyć jest już jednak trudniej. Obecnie urząd regularnie szacuje, jak wiele miejsc noclegowych jest dostępnych na danym terenie.