Jakie są ceny nieruchomości w górach?

Nie da się zaprzeczyć, że obecnie nieruchomości w górskich miejscowościach oscylują znacznie powyżej średnich krajowych. Jaki jest tego powód? Na pewno rosnący popyt i jak zwykle w takich miejscach niska podaż. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący cen nieruchomości w górach. Przeczytaj go koniecznie!

Najdrożej w Zakopanem i okolicach
Zacznijmy od tego, że najwyższe ceny działek budowlanych są w powiecie tatrzańskim. Generalnie średnia cena metra kwadratowego gruntu w tym regionie wynosi ponad 400 zł w przeliczeniu na metr kwadratowy, a przeciętna działka kosztuje ponad 700 tys. zł. Przede wszystkim tak wysokie ceny - zbliżone do stołecznych - świadczyć mogą nie tylko o dużym popycie, ale również o dość ograniczonej podaży. Warto wspomnieć także o tym, że ponad cztery razy tańsze są działki w innych górskich regionach. Na przykład w powiatach bielskim, nowosądeckim i nowotarskim ceny metra kwadratowego kształtują się na poziomie odpowiednio 104 zł, 103 zł i 100 zł. Ponadto znacznie tańsze są także ceny gruntów w powiecie jeleniogórskim i kłodzkim, gdzie metr kwadratowy kosztuje odpowiednio 83 zł i 62 zł. Bardzo ważne, jest to, że wraz z niższą ceną zmniejsza się też przeciętna powierzchnia działki wystawionej na sprzedaż.

Dom w górach już za 200 tysięcy
Oczywiście działka to jednak dopiero początek, jeśli chcemy się w górskim rejonie osiedlić, musimy oczywiście do ceny działki doliczyć także koszty budowy nieruchomości. Zwykle minimalny budżet, jaki trzeba przewidzieć na budowę skromnego niepodpiwniczonego budynku całorocznego o powierzchni 100 metrów kwadratowych to około 200 tys. zł. Wiadomo, że mniejszym kosztem można postawić na działce drewniany dom letniskowy. Ale budowa skromnego pensjonatu to już wydatek rzędu minimum kilkuset tysięcy złotych. Natomiast większy pensjonat, hotel to wydatek od 2 do 5 milionów złotych. Rzecz jasna w zależności od rozmiaru projektu kwota ta może wynieść kilka lub nawet kilkadziesiąt milionów złotych.

Kup mieszkanie – będzie taniej
No cóż, dla osób o mniejszej zasobności portfela pozostaje zawsze możliwość kupna mieszkania pod wynajem. Otóż w tym przypadku wystarczy jedynie kwota niezbędna do zakupu nieruchomości – choć co ciekawe ceny nieruchomości w rejonach górskich są zbliżone do cen w miastach wojewódzkich. Generalnie, w Zakopanem przeciętne mieszkanie właściciel wycenia na 518 tys. zł. Ta cena jest zbliżona do wycen przeciętnych mieszkań w centrum Warszawy. Szklarską Porębę i Wisłę z cenami w okolicach 350 tys. zł można porównać pod względem wymaganej grubości portfela do Krakowa, Poznania czy Wrocławia. Kupno średniego mieszkania z rynku wtórnego w górach to wydatek przekraczający kwotę 200 tys. zł.