Gdzie najlepiej się wybrać w góry na wakacje?

Wszystkie góry nieodłącznie kojarzą nam się z żywiołem. Trzeba przyznać, że przyciągają do siebie zarówno osoby chcące poczuć głębszy kontakt z naturą, jak i amatorów sportów ekstremalnych. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, gdzie najlepiej udać się w góry na wakacje. Przeczytaj go koniecznie!

Przygotowanie do wyprawy w góry
Zacznijmy od tego, że wyprawa taka wymaga przystosowania się do specyficznych warunków klimatycznych – im wyżej, tym ciśnienie atmosferyczne jest niższe, obserwujemy także spadek temperatury, średnio 0,6o st. Celsjusza co 100 metrów. Ponadto częściej także natrafimy na opady deszczu, a nawet śniegu. Ale to wszystko zdaje się jednak nie odstraszać turystów i amatorów przygód, napływających tłumnie do górskich kurortów. No cóż, nie ma się co dziwić – polskie góry to nie tylko raj dla oka, ale także okazja do zetknięcia się z wieloma osobliwościami przyrody (wśród nich odnajdziemy chronione gatunki zwierząt takie jak kozica, ryś, orzeł bielik i wiele niespotykanych nigdzie indziej gatunków roślin).

Popularne miejscowości wypoczynkowe w górach
Przede wszystkim chcąc odwiedzić bardziej popularne miejscowości w Tatrach czy Bieszczadach, przygotujmy się na momenty oblężenia. Ale nie oznacza to, że nie będziemy mieli gdzie przenocować. Wysiadając na dworcu głównym czy przystanku autobusowym w Zakopanem, nie trzeba specjalnie rozglądać się za możliwością noclegu. Zwykle za sprawą wynajmujących kwatery górali, oferty znajdą nas same. Natomiast wielbiciele górskich wypraw, wybierając Tatry mogą zdecydować się na dwa warianty – nieco łagodniejsze wzniesienia Tatr Zachodnich, oraz bardziej ekstremalną przygodę w Tatrach Wysokich, gdzie zachwyci nas np. Dolina Pięciu Stawów. Do Bieszczadzkich miejscowości przyciągających największe rzesze turystów należą Cisna, Solina, Ustrzyki Dolne, Sanok czy Krościenko. Za to w Ustrzykach Dolnych, miejscowości położonej nieopodal wschodniej granicy, w sezonie letnim odbywa się wiele ciekawych imprez, które mogą być urozmaiceniem wakacyjnego wypadu w góry. Otóż należą do nich m.in. Święto Miodu, Wakacyjne Koncertowanie w Bieszczadach i Dni Kultury Pogranicza. Za to Solina przywita nas wyjątkowo malowniczym otoczeniem, które region zawdzięcza obecności dwóch parków krajobrazowych – Parku Krajobrazowego Doliny Sanu i Ciśniańsko Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Ponadto tym, co niewątpliwie przykuje naszą uwagę w tym regionie, będzie także gęsta sieć potoków i strumieni. Nie bez przyczyny miejsce to upodobali sobie zarówno wędkarze, jak i fotograficy, malarze a nawet myśliwi. Warto odwiedzić też niszowe zakątki w polskich górach, np. Gorce - to grupa górska wchodząca w skład Beskidów Zachodnich.