Czy za kilka milionów złotych można już kupić dobrze prosperujący pensjonat?

Czy masz już dość życia w dużym mieście albo pracy w korporacji? Może po prostu szukasz dodatkowych źródeł dochodu? Na pewno dobrym rozwiązaniem może być inwestycja we własny hotel lub pensjonat. Jednak aby zarabiać na wynajmie pokoi, organizacji wesel i konferencji czy prowadzeniu SPA i restauracji potrzeba kapitału na poziomie co najmniej miliona złotych. Natomiast zakup gotowego obiektu to zwykle koszt kilku milionów. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, jak za kilka milionów złotych można kupić dobrze prosperujący pensjonat. Przeczytaj go koniecznie!

Oferty sprzedaży działających biznesów turystycznych można szukać w całym kraju
Zacznijmy od tego, że własny pensjonat, hotel lub restauracja, to biznes, o którym marzy wiele osób zmęczonych pracą w mieście. To więc naturalne, że rośnie rynek kupna-sprzedaży tego typu obiektów. Zwykle minimalny budżet niezbędny do rozpoczęcia skromnej działalności hotelowej można oszacować na milion złotych. Poza tym budowa lub zakup sporego hotelu może pochłonąć nawet dziesiątki milionów. W związku z tym osoba, która rozważa rozpoczęcie tego typu działalności ma do wyboru dwa rozwiązania. Albo może kupić ziemię, uzyskać niezbędne pozwolenia, nadzorować budowę obiektu, a potem zająć się organizacją jego pracy. Albo może zakupić gotowy obiekt. Na pewno to pierwsze rozwiązanie jest bardziej ryzykowne, ale z drugiej strony powinna z niego wynikać wyższa potencjalna rentowność inwestycji.

Naukę biznesu można zacząć w mniejszej skali
Już na relatywnie niewielką skalę można na przykład prowadzić działalność w mazurskim pensjonacie położonym w miejscowości Kozin. Otóż na sprzedaż wystawiono tam dom o powierzchni 200 m kw. z 8 pokojami (4 na wynajem) na parceli o powierzchni 64 arów. A na terenie nieruchomości znajdują się ponadto: sala bilardowa, sauna, staw, przystań jachtowa, kort, parking, ogród, plac zabaw oraz dwa bungalowy. Sama cena ofertowa to 3,9 mln zł.

Znane uzdrowiska przyciągają turystów
Tak samo jako działalność poboczną wynajem pokoi traktował dotychczasowy właściciel wykończonego w wysokim standardzie oraz wyposażonego pensjonatu w strefie uzdrowiskowej górskiej miejscowości Muszyna. Jego dom o powierzchni 300 m kw. powstał na 20-arowej działce, obiekt ten został wyceniony przez właściciela na 1,5 mln zł. Jedną z trzech kondygnacji zajmuje apartament właściciela. Natomiast jego przebudowa mogłaby pozwolić na podwojenie obecnie istniejącej (6) liczby pokoi. Trzeba przyznać, że lokalizacja obiektu jest bardzo atrakcyjna, przez co adaptacja go na cele wyłącznie turystyczne może przynieść spore zyski. W pensjonacie znajduje się sauna, pokój do masażu, solarium, a na tarasie zamontowano jacuzzi.